Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 23.06.2020

 

Článek: 1. závod 2020 Brno (Autor: Jan Antoni)

Ve dnech 12.-13. června se konal na minibikové trati brněnského Masarykova okruhu první díl letošního ročníku šampionátu minimotocup. Letošní sezóna tak odstartovala nezvykle pozdě z všem známého důvodu. Celý podnik provázelo skutečně letní počasí a na účastníky čekal harmonogram tradičního formátu, tedy páteční volné jízdy a sobotní závodní den. Změnou oproti loňskému ročníku je rozdělení dvou nejmladších kategorií (junior A, junior B) na čtyřtakty a dvoutakty. Respektive jezdci i nadále startují společně, nicméně vyhodnoceni jsou zvlášť. Další podstatnou novinkou je možnost startovat v celé sezóně pouze v jedné kategorii.


Junior A (5-10 let): V kvalifikaci nejmenších juniorů byl nejrychlejší Roman Durdis a svoji pozici potvrdil i v první rozjížďce kde přesvědčivě zvítězil. Druhou pozici bral Šimon Kučeřík a třetí Martin Hollas. Druhý závod dne však ovládl Šimon Kučeřík a stal se tak vítězem brněnského klání. Při rovnosti bodů s Romanem Durdisem rozhodlo pravidlo o lepším druhém závodě. Na třetí stupínek se postavil Martin Hollas, pro kterého to byly první stupně vítězů v životě. V kategorii Junior A/4T bral první Martin Kozák.


Junior B (8-12 let): Tadeáš Benáček ovládl kvalifikaci „béček“ výborným časem 27,851 a pamětníkům dal zavzpomínat na výkony „evropských“ jezdců minulé dekády, kdy brněnský okruh byl každoročně hostitelem jednoho podniku mistrovství Evropy. Tadeáš Benáček dokázal přesvědčivě vyhrát oba závody a v součtu tak samozřejmě vystoupil na nejvyšší stupínek. Rovněž pěkný výkon předvedl Viktor Čech a bral v Brně body za dvě druhá místa. Uvidíme v dalších závodech, kdo z tohoto dua bude tahat za pomyslný delší konec provazu. V součtu třetí příčka za třetí a čtvrté místo v jednotlivých rozjížďkách je cenným výsledkem pro Lauru Mátlovou. Ve „čtyřtaktním“ hodnocení byla nejrychlejší Rozárie Plíšková, pro kterou to byl první start v Junior B.


Junior Open (12-17 let): Kvalifikaci ovládl Jan Verner, který v bitvě o pole position udolal o 8 tisícin vteřiny Adama Crháka. V obou závodech sváděl Verner s Crhákem těsný souboj a v obou případech vyšel vítězně první jmenovaný. Dojezd to byl však velmi těsný o 0,4, respektive 0,2 vteřiny. Na stupních vítězů je doplnil v pořadí dvakrát třetí Štěpán Kohoutek. Ten pro letošek přestoupil o kategorii výš.


Senior Open 40 (18 a více let): Na poměry třídy senior 40 bylo co do počtu jezdců poměrně chudé pole, ovšem dramatičnosti to příliš neubralo. Suverénem prvního závodního víkendu se stal Tomáš Zdařil, jenž ovládl kvalifikaci a rovněž v prvním i druhém závodě byl k nedostižení. O druhé místo se v obou závodech prala trojice Jakub Šmiraus, Jiří Poles a Jakub Novák. Všichni z této trojice se během víkendu dostali „pod 29“ a po osmiměsíční pauze se tak vrátili ve velmi slušném tempu. Stupně vítězů nakonec patřili Tomáši Zdařilovi, Jakubu Šmirausovi a Jirkovi Polesovi. O stupně naopak v posledním kole přišel po nezaviněném pádu Jakub Novák. Hned dva jezdci ze špičky (Jakubové Novák a Šmiraus) přislíbili na dalších závodech novou techniku, tak se jistě máme na co těšit.


Senior Open 50 (13 a více let): Od letošního roku platí pravidlo o startu jezdce pouze v jedné kategorii a jelikož loňský vícemistr této kategorie Tomáš Zdařil dal přednost čtyřicítkám, tak byl zcela logicky za největšího favorita považován Petr Bican. Ten také beze zbytku tuto prognózu naplnil a brněnský podnik ovládl a postavil se na stupínek nejvyšší. Samuel Valta obsadil druhou příčku a připsal si tak po přestupu z Junior B svoje první stupně vítězů. Rovněž třetí v pořadí Jaroslav Hauer byl na pódiu premiantem.


Senior Hobby (15 a více let): Hobíkům v Brně kraloval Martin Daler. Daler je velkou stálicí této třídy a vzhledem k jeho předešlým výsledkům nemůže být jeho cíl jiný nežli vítězství. To také potvrdil a zaknihoval do tabulky plný počet bodů a vykročil tak nejlépe jak mohl za obhajobou loňského titulu. Druhé a třetí místo si prohodili Jiří Lubojacký a Michal Bezděk. A jelikož ve druhém závodě byl druhý Bezděk, bral při rovnosti bodů druhé místo na stupních právě on.


Máme tak za sebou první závody minimotocupu. I přes komplikovaný start sezóny se sešel slušný počet účastníků. V prvé řadě je potřeba poděkovat organizátorům. Proti předešlým rokům byl znát úbytek jezdců, kteří generačně přešli do jiných mládežnických kategorií. To však není nic nepřirozeného, naopak byla na startu vidět i řada nových tváří. V uplynulých dnech evropská federace oznámila, že „Evropa“ se letos pojede na italském okruhu Adria, nedaleko Benátek. A myslím, že do širší špičky má česká minibiková scéna šanci nahlédnout a krůček po krůčku si opět vydobýt nálepku minibikové velmoci. Je velikým přínosem pro mladé, že se v roli trenérů objevují Lukáš Pešek, Jakub Kornfeil, Michal Prášek a jiní bývalí jezdci minibiků, kteří v evropské konkurenci minibiků dělali vrásky nejednomu současnému jezdci světových šampionátů. Přičteme-li k tomu fakt, že máme po dlouhé roky špičkového výrobce minibiků firmu Blata, čtyřtaktní VPB a „nový“ projekt NG factory (výroba minibikových motorů a komponent), není třeba se o budoucnost české minibikové scény obávat. Je třeba ji houževnatě krůček po krůčku budovat a zároveň si vážit každého pořadatele, soupeře, zkrátka každého, kdo se na celé věci podílí. A hlavně. Na trati tahat! Uvidíme se ve Skalici v druhé půli srpna.

Kalendář závodů 2021
01.05 Pardubice Výsledky
06.06 Brno Výsledky
26.06 Skalica Startovní listina
Závod za 14 dnů.
28.08 Pardubice Startovní listina
25.09 Brno Startovní listina

Novinky

Info: Standardní propozice (1. závod Brno)

update: 31.05.2021 doplněny informace ohledně vpuštění do areálu Masarykova okruhu

Zdravíme všechny závodníky. Konečně jsme se dočkali a i přes rušení a posouvání termínů, můžeme spustit závodní "šílenství". Ve článku naleznete standardní propozice pro první závod sezóny MinimotoCUPu 2021...

Info: 2.závod v Brně ZMĚNA TERMÍNU!!
 
Zdravíme všechny závodníky,
bohužel musíme oznámit, že se Brno nepojede v plánovaném termínu 29.5.2021!!! Nicméně dokázali jsme najít nový termín.
Všichni si tedy upravte kalendář, protože Brno se pojede o týden později a to 5.-6.6.2021....

Info: 1.závod Pardubice ZRUŠEN

Z důvodů covidové epidemie a nařízení omezení kolem sportovních událostí, jsme nuceni první závod MinimotoCUPu zrušit. Zůstaňte pozitivně naladěny a o dalším vývoji Vás budeme informovat. Přejeme všem aby neklesali na mysli a vyhlíželi společně s námi lepší zítřky...