Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 23.06.2020

 

Článek: 1. závod 2020 Brno (Autor: Jan Antoni)

Ve dnech 12.-13. června se konal na minibikové trati brněnského Masarykova okruhu první díl letošního ročníku šampionátu minimotocup. Letošní sezóna tak odstartovala nezvykle pozdě z všem známého důvodu. Celý podnik provázelo skutečně letní počasí a na účastníky čekal harmonogram tradičního formátu, tedy páteční volné jízdy a sobotní závodní den. Změnou oproti loňskému ročníku je rozdělení dvou nejmladších kategorií (junior A, junior B) na čtyřtakty a dvoutakty. Respektive jezdci i nadále startují společně, nicméně vyhodnoceni jsou zvlášť. Další podstatnou novinkou je možnost startovat v celé sezóně pouze v jedné kategorii.


Junior A (5-10 let): V kvalifikaci nejmenších juniorů byl nejrychlejší Roman Durdis a svoji pozici potvrdil i v první rozjížďce kde přesvědčivě zvítězil. Druhou pozici bral Šimon Kučeřík a třetí Martin Hollas. Druhý závod dne však ovládl Šimon Kučeřík a stal se tak vítězem brněnského klání. Při rovnosti bodů s Romanem Durdisem rozhodlo pravidlo o lepším druhém závodě. Na třetí stupínek se postavil Martin Hollas, pro kterého to byly první stupně vítězů v životě. V kategorii Junior A/4T bral první Martin Kozák.


Junior B (8-12 let): Tadeáš Benáček ovládl kvalifikaci „béček“ výborným časem 27,851 a pamětníkům dal zavzpomínat na výkony „evropských“ jezdců minulé dekády, kdy brněnský okruh byl každoročně hostitelem jednoho podniku mistrovství Evropy. Tadeáš Benáček dokázal přesvědčivě vyhrát oba závody a v součtu tak samozřejmě vystoupil na nejvyšší stupínek. Rovněž pěkný výkon předvedl Viktor Čech a bral v Brně body za dvě druhá místa. Uvidíme v dalších závodech, kdo z tohoto dua bude tahat za pomyslný delší konec provazu. V součtu třetí příčka za třetí a čtvrté místo v jednotlivých rozjížďkách je cenným výsledkem pro Lauru Mátlovou. Ve „čtyřtaktním“ hodnocení byla nejrychlejší Rozárie Plíšková, pro kterou to byl první start v Junior B.


Junior Open (12-17 let): Kvalifikaci ovládl Jan Verner, který v bitvě o pole position udolal o 8 tisícin vteřiny Adama Crháka. V obou závodech sváděl Verner s Crhákem těsný souboj a v obou případech vyšel vítězně první jmenovaný. Dojezd to byl však velmi těsný o 0,4, respektive 0,2 vteřiny. Na stupních vítězů je doplnil v pořadí dvakrát třetí Štěpán Kohoutek. Ten pro letošek přestoupil o kategorii výš.


Senior Open 40 (18 a více let): Na poměry třídy senior 40 bylo co do počtu jezdců poměrně chudé pole, ovšem dramatičnosti to příliš neubralo. Suverénem prvního závodního víkendu se stal Tomáš Zdařil, jenž ovládl kvalifikaci a rovněž v prvním i druhém závodě byl k nedostižení. O druhé místo se v obou závodech prala trojice Jakub Šmiraus, Jiří Poles a Jakub Novák. Všichni z této trojice se během víkendu dostali „pod 29“ a po osmiměsíční pauze se tak vrátili ve velmi slušném tempu. Stupně vítězů nakonec patřili Tomáši Zdařilovi, Jakubu Šmirausovi a Jirkovi Polesovi. O stupně naopak v posledním kole přišel po nezaviněném pádu Jakub Novák. Hned dva jezdci ze špičky (Jakubové Novák a Šmiraus) přislíbili na dalších závodech novou techniku, tak se jistě máme na co těšit.


Senior Open 50 (13 a více let): Od letošního roku platí pravidlo o startu jezdce pouze v jedné kategorii a jelikož loňský vícemistr této kategorie Tomáš Zdařil dal přednost čtyřicítkám, tak byl zcela logicky za největšího favorita považován Petr Bican. Ten také beze zbytku tuto prognózu naplnil a brněnský podnik ovládl a postavil se na stupínek nejvyšší. Samuel Valta obsadil druhou příčku a připsal si tak po přestupu z Junior B svoje první stupně vítězů. Rovněž třetí v pořadí Jaroslav Hauer byl na pódiu premiantem.


Senior Hobby (15 a více let): Hobíkům v Brně kraloval Martin Daler. Daler je velkou stálicí této třídy a vzhledem k jeho předešlým výsledkům nemůže být jeho cíl jiný nežli vítězství. To také potvrdil a zaknihoval do tabulky plný počet bodů a vykročil tak nejlépe jak mohl za obhajobou loňského titulu. Druhé a třetí místo si prohodili Jiří Lubojacký a Michal Bezděk. A jelikož ve druhém závodě byl druhý Bezděk, bral při rovnosti bodů druhé místo na stupních právě on.


Máme tak za sebou první závody minimotocupu. I přes komplikovaný start sezóny se sešel slušný počet účastníků. V prvé řadě je potřeba poděkovat organizátorům. Proti předešlým rokům byl znát úbytek jezdců, kteří generačně přešli do jiných mládežnických kategorií. To však není nic nepřirozeného, naopak byla na startu vidět i řada nových tváří. V uplynulých dnech evropská federace oznámila, že „Evropa“ se letos pojede na italském okruhu Adria, nedaleko Benátek. A myslím, že do širší špičky má česká minibiková scéna šanci nahlédnout a krůček po krůčku si opět vydobýt nálepku minibikové velmoci. Je velikým přínosem pro mladé, že se v roli trenérů objevují Lukáš Pešek, Jakub Kornfeil, Michal Prášek a jiní bývalí jezdci minibiků, kteří v evropské konkurenci minibiků dělali vrásky nejednomu současnému jezdci světových šampionátů. Přičteme-li k tomu fakt, že máme po dlouhé roky špičkového výrobce minibiků firmu Blata, čtyřtaktní VPB a „nový“ projekt NG factory (výroba minibikových motorů a komponent), není třeba se o budoucnost české minibikové scény obávat. Je třeba ji houževnatě krůček po krůčku budovat a zároveň si vážit každého pořadatele, soupeře, zkrátka každého, kdo se na celé věci podílí. A hlavně. Na trati tahat! Uvidíme se ve Skalici v druhé půli srpna.

Kalendář závodů 2020
13.06 Brno Výsledky
22.08 Skalica Výsledky
12.09 Pardubice Výsledky
26.09 Brno Výsledky

Celkové výsledky

Novinky

Článek: Dvouhodinový vytrvalostní závod Brno 

zdroj: motorsportfoto.eu

V neděli oproti sobotě déšť ustal a dvouhodinový vytrvalostní závod se tak jel za podzimního chladu, ale na suchu. Do posledního minibikového klání sezóny 2020 se přihlásilo patnáct dvoučlenných týmů. Startovní listina byla svým způsobem unikátní, vždyť kde může fanoušek motosportu vidět tři sourozenecké posádky a dva týmy, ve kterých spolu závodí táta se synem…

Článek: závěrečný závod MinimotoCupu2020

zdroj: motorsportfoto.eu

Uplynulý víkend 26. - 27. 9. se na brněnském automotodromu nesl ve znamení minibiků. Sobotní chladné a deštivé počasí provázelo poslední závod seriálu Minimotocup. Minimotocup se letos konal pod záštitou ministryně...

Info: Výsledky sezóny 2020 + výsledky dvouhodinovky

Ahoj rideři, děkujeme za uplynulou sezónu, nebyla to lehká sezóna pro nikoho a my jsme hrdí na Vás jezdce, rodiče a fanoušky. Díky, že i přes všechny nepříznivé situace které během roku vznikaly, jste na motorsport nezanevřeli a společně...