Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 23.05.2018

 

Článek: 2. závod Brno (autor: Jan Antoni)

 Po dvoutýdenní pauze přivítali pořadatelé jezdce šampionátu MinimotoCup na brněnské minibikové trati v areálu Masarykova okruhu. Celý víkend doprovázelo slunečné počasí s téměř letními teplotami.


Junior A (5-10 let): Pole position si v této kategorii vyjel úřadující mistr této třídy Jan Gurecký. Po startu prvního závodu se ujímá vedení Gurecký, následovaný Bromovským a Benáčkem. Na první příčku se po dvou kolech dostal Vít Bromovský junior. Gurecký se velmi snažil Bromovského cestu za vítězstvím zkomplikovat, nicméně po předjíždění jezdců o kolo zpět získává Bromovský náskok, který udrží do cíle. Za vedoucí dvojicí svádí o třetí pozici pěkný souboj Tadeáš Benáček a Viktor Čech. Čechovi se nakonec podaří Benáčka udolat a končí tak v první rozjížďce na třetí pozici. Do druhého závodu nejlépe odstartuje Bromovský, kterého pronásledují Gurecký a Benáček. Na tuto trojici se postupně dotahuje Čech, který se v úvodu musel vypořádat s Justýnou Císařovou. Po kontaktu však Benáček s Čechem padají, a i když pokračují na třetí a čtvrté pozici, tak kontakt s čelem závodu nenávratně ztrácejí. Vedoucí pozici si až do cíle udrží Bromovský před Gureckým a Benáčkem. Po součtu bodů z obou závodů se tak na nejvyšší stupínek postavil Vít Bromovský junior. Druhou příčku bral dvakrát druhý Honza Gurecký a třetí příčka z brněnského klání patřila Tadeáši Benáčkovi. Na stupně se tentokrát nevešel Viktor Čech, pětici nejlepších uzavřela Justýna Císařová.


Junior B (8-12 let): Kvalifikaci dle předpokladů ovládl Michal Prokeš a postavil se na startovním roštu na nejvýhodnější pozici. Nejlépe do prvního závodu odstartoval Prokeš a začala jeho spanilá jízda za vítězstvím v této rozjížďce.  O druhou pozici zdatně bojovali nováčci této kategorie Eduard Dobrovodský a Jan Skoupý. Nejdříve měl navrch Dobrovodský, postupně se však Skoupý dostal do bojové vzdálenosti. Skoupému se nakonec podařilo využít situace s předjížděním pomalejších jezdců a druhou příčku poté až do cíle nepustil. Vítězství stylem start-cíl patřilo Prokešovi, který letos bude jen těžce hledat soupeře. To se potvrdilo i ve druhém závodě, kdy se hned po startu usadil na první příčce a tu zcela bezpečně za zvyšujícího náskoku udržel až do cíle. Dobrovodský tentokrát padá ze druhého místa a výrazně tak ulehčuje situaci Skoupému, který druhou pozici pohlídá až do cíle. Třetí pozici si ve druhém závodě nakonec vybojuje Štěpán Kohoutek, před dotírajícím Dobrovodským. V součtu obou závodů samozřejmě vítězí Michal Prokeš před Honzou Skoupým a Eduardem Dobrovodským. „Bramborovou“ pozici bere Štěpán Kohoutek a pátou příčku obsadil Jakub Horyna.


Junior Open (13-17 let): Na pole position se postavil v kvalifikaci velmi suverénní Vojta Vyzibla. Ihned od startu prvního závodu nenechal nikoho na pochybách a ukázal kdo bude o tomto víkendu lídrem této třídy. Svůj náskok neustále zvyšoval a cílem projel vítězně s velkým náskokem před druhým Lukášem Záleským a třetím Patrikem Holešinským. Čtvrtá příčka značnou část závodu patřila Agátě Kohoutkové, která však pro poruchu cíl první rozjížďky nespatřila. Druhý závod opět opanoval Vyzibla a jel svůj „samostatný“ závod. Druhou příčku vybojovala lepšící se Agáta Kohoutková a může ji mrzet výpadek z prvního závodu, který ji stál umístění na stupních vítězů. Třetí ve druhém závodě dojel Patrik Holešinský.  Bedna tak patřila suverénnímu Vyziblovi před Holešinským a Záleským. Čtvrtý skončil David Kubišta a pátý David Filipín.


Senior Open 40 (18 a více let): Velice dramatická a letos nevídaně nabitá je právě tato třída. Od prvního závodu rozšířil třídu Senior Open 40 Dan Kult navrátivší se z padesátek a v Brně se stejnou cestou vydal Tomáš Zdařil, který by měl od Brna startovat v obou kategoriích. Připočteme-li k tomu Michala Práška odskakujícího k minibikům z velké silnice a řadu matadorů této kategorie z let minulým, dává nám to předpoklad ke krásným závodům, a to se v Brně bezezbytku potvrdilo. Pole position si vyjel Tomáš Zdařil o pár tisícinek před Michalem Práškem. První závod je však po pár kolech zastaven po nepříjemném pádu červenými vlajkami a nováček v minibikovém závodění Michal Mrštík končí v péči lékařů, naštěstí bez vážnějších zranění. Restart se nejlépe povedl Zdařilovi, toho následuje Kult a Prášek. Prášek se brzy dostává před Kulta. Na čtvrté pozici jezdí Jakub Novák. Do vedení se sice na chvíli dostává Prášek, ale souboj rozhoduje svou chybou a lehce padá. Vítězí tak Zdařil před Práškem a Kultem. Druhý závod začal nejlépe pro Zdařila a vybudoval si na čele náskok. Druhého Kulta pronásleduje Novák a k této dvojici se postupně propracovává Prášek a usazuje se před Nováka na třetí pozici. V závodě vítězí Tomáš Zdařil a připisuje si tak brněnský double. Z druhého místa v závěru padá Daniel Kult a přepouští druhou příčku Práškovi a třetí Novákovi. Na stupních je vedle vítězného Zdařila druhý Michal Prášek a třetí Jakub Novák. Novák má v součtu sice stejně bodů jako čtvrtý Kult, ale rozhoduje pravidlo o lepší druhé jízdě, a tak se letos už podruhé staví na stupně Novák, matador minibikového závodění. Top 5 uzavírá Kuba Šmiraus.


Senior Open 50 (13 a více let): Stejně jako ve „čtyřicítkách“ patří pole position Tomáši Zdařilovi. Po startu první rozjížďky se ujímá vedení Vít Bromovský senior. Technika na startu naopak přibrzdila Zdařila a se štěstím odjel na třetí pozici. Brzy se však dostává před Lukáše Fulína a začíná stíhat Bromovského. Zdařil po pár kolech Bromovského skutečně sjíždí, a to stejné platí i o souboji o třetí příčku mezi Lukášem Fulínem a Petrem Bicanem. V souboji o třetí příčku padá Fulín a přes něj následně Bican. Bican však motocykl rychle zvedá a dojíždí třetí až do cíle. Na čele závěrečný tlak Zdařila ustojí Bromovský a v prvním závodě vítězí. Nejlepší start do druhého závodu má Tomáš Zdařil a usazuje se na čele před Vítem Bromovským. Naopak do druhého závodu vůbec pro technickou poruchu nenastoupí Bican, jeden z favoritů na bednu. Druhý závod přinesl neskutečnou podívanou, a i když jezdci pozice na čele prakticky neměnily, tak tlak Bromovského byl místy drtivý. Tomu všemu však Tomáš Zdařil odolal a zaslouženě zvítězil po čtyřicítkách také v kategorii padesátek. Pokud by takto napínavé souboje pokračovaly i v následujících podnicích, přivítali by to jak diváci, tak jistě i samotní aktéři. V součtu tak vítězí Zdařil před Bromovským a Fulínem. Čtvrtý končí Matěj Skácel a pátý Leoš Kohoutek.


Hobby (15 a více let): Do kategorie hobíků se na brněnský závod vrátil Jakub Šmiraus a jak závodní víkend ukázal, patřil k výraznému oživení této kategorie. V prvním závodě dokázal po dramatické koncovce zvítězit před Filipem Laziciusem a Martinem Dalerem. Čtvrtý dojel vítěz z Pardubic Patrik Neuman. V druhém závodě projel vítězně cílem Filip Lazicius, následovaný Martinem Dalerem a Patrikem Neumanem. Vítěz první rozjížďky Jakub Šmiraus měl ve druhém závodě technické problémy a dojel až šestý. V součtu se stal vítězem Filip Lazicius před Martinem Dalerem a Jakubem Šmirausem.  „Bramborový“ tentokrát skončil Patrik Neuman a Top 5 doplnil Jiří Lubojacký.
  

Máme tak za sebou dva odjeté podniky šampionátu minimotocup. Další podnik bude 15.-16. června ve slovenské Skalici a my si můžeme přát sportovně hodnotný podnik za krásného počasí, tak jako tomu bylo v úvodních závodech letošní sezóny.

Kalendář závodů 2018
28.04 Pardubice Výsledky
13.05 Brno Výsledky
16.06 Skalica Výsledky
18.08 České Budějovice Výsledky
15.09 Pardubice Výsledky
29.09 Brno Výsledky

Celkové výsledky

Novinky

Článek: 6. finálový závod Brno (autor: Jan Antoni)

Poslední závod minibikového šampionátu minimotocup se odjel o posledním zářijovém víkendu na minibikové trati v areálu brněnského Masarykova okruhu. Na trati bylo ještě v jednotlivých kategoriích o co bojovat, a nejen nejmenší závodnici dali do závěrečných letošních bojů to nejlepší. Připočteme-li, že celý podnik provázelo slunné počasí babího léta, bylo o zábavu postaráno. V sobotní podvečer se poté již tradičně konalo krásné vyhlášení v prostorách restaurace Masarykova okruhu a na velkém poháru minimotocupu přibylo dalších šest jmen celkových vítězů minimotocupu pro rok 2018...

Článek: 5. závod Pardubice (autor: Jan Antoni)

Předposlední díl minibikového šampionátu minimotocup hostily 14.-15. září východočeské Pardubice. V Pardubicích po oba dny panovaly příjemné teploty babího léta a nabité depo slibovalo zajímavé závody. Při slavnostním ceremoniálu ceny předával Filip Salač, účastník seriálu Red Bull Rokies Cup a od příštího roku nováček v mistrovství světa třídy Moto3. Pro nejmenší to bylo určitě velké zpestření, zvlášť, když se Filip neúnavně fotil se svými malými i velkými fanoušky. Pojďme, ale už k samotným závodům...

Info: Standardní propozice (6. závod Brno)

Je to tu. Za necelých 10 dní se koná finále Minimotocupu a kde jinde než v Brně. Určitě se budou hodit standardní propozice například ZDE.