Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 23.05.2018

 

Článek: 2. závod Brno (autor: Jan Antoni)

 Po dvoutýdenní pauze přivítali pořadatelé jezdce šampionátu MinimotoCup na brněnské minibikové trati v areálu Masarykova okruhu. Celý víkend doprovázelo slunečné počasí s téměř letními teplotami.


Junior A (5-10 let): Pole position si v této kategorii vyjel úřadující mistr této třídy Jan Gurecký. Po startu prvního závodu se ujímá vedení Gurecký, následovaný Bromovským a Benáčkem. Na první příčku se po dvou kolech dostal Vít Bromovský junior. Gurecký se velmi snažil Bromovského cestu za vítězstvím zkomplikovat, nicméně po předjíždění jezdců o kolo zpět získává Bromovský náskok, který udrží do cíle. Za vedoucí dvojicí svádí o třetí pozici pěkný souboj Tadeáš Benáček a Viktor Čech. Čechovi se nakonec podaří Benáčka udolat a končí tak v první rozjížďce na třetí pozici. Do druhého závodu nejlépe odstartuje Bromovský, kterého pronásledují Gurecký a Benáček. Na tuto trojici se postupně dotahuje Čech, který se v úvodu musel vypořádat s Justýnou Císařovou. Po kontaktu však Benáček s Čechem padají, a i když pokračují na třetí a čtvrté pozici, tak kontakt s čelem závodu nenávratně ztrácejí. Vedoucí pozici si až do cíle udrží Bromovský před Gureckým a Benáčkem. Po součtu bodů z obou závodů se tak na nejvyšší stupínek postavil Vít Bromovský junior. Druhou příčku bral dvakrát druhý Honza Gurecký a třetí příčka z brněnského klání patřila Tadeáši Benáčkovi. Na stupně se tentokrát nevešel Viktor Čech, pětici nejlepších uzavřela Justýna Císařová.


Junior B (8-12 let): Kvalifikaci dle předpokladů ovládl Michal Prokeš a postavil se na startovním roštu na nejvýhodnější pozici. Nejlépe do prvního závodu odstartoval Prokeš a začala jeho spanilá jízda za vítězstvím v této rozjížďce.  O druhou pozici zdatně bojovali nováčci této kategorie Eduard Dobrovodský a Jan Skoupý. Nejdříve měl navrch Dobrovodský, postupně se však Skoupý dostal do bojové vzdálenosti. Skoupému se nakonec podařilo využít situace s předjížděním pomalejších jezdců a druhou příčku poté až do cíle nepustil. Vítězství stylem start-cíl patřilo Prokešovi, který letos bude jen těžce hledat soupeře. To se potvrdilo i ve druhém závodě, kdy se hned po startu usadil na první příčce a tu zcela bezpečně za zvyšujícího náskoku udržel až do cíle. Dobrovodský tentokrát padá ze druhého místa a výrazně tak ulehčuje situaci Skoupému, který druhou pozici pohlídá až do cíle. Třetí pozici si ve druhém závodě nakonec vybojuje Štěpán Kohoutek, před dotírajícím Dobrovodským. V součtu obou závodů samozřejmě vítězí Michal Prokeš před Honzou Skoupým a Eduardem Dobrovodským. „Bramborovou“ pozici bere Štěpán Kohoutek a pátou příčku obsadil Jakub Horyna.


Junior Open (13-17 let): Na pole position se postavil v kvalifikaci velmi suverénní Vojta Vyzibla. Ihned od startu prvního závodu nenechal nikoho na pochybách a ukázal kdo bude o tomto víkendu lídrem této třídy. Svůj náskok neustále zvyšoval a cílem projel vítězně s velkým náskokem před druhým Lukášem Záleským a třetím Patrikem Holešinským. Čtvrtá příčka značnou část závodu patřila Agátě Kohoutkové, která však pro poruchu cíl první rozjížďky nespatřila. Druhý závod opět opanoval Vyzibla a jel svůj „samostatný“ závod. Druhou příčku vybojovala lepšící se Agáta Kohoutková a může ji mrzet výpadek z prvního závodu, který ji stál umístění na stupních vítězů. Třetí ve druhém závodě dojel Patrik Holešinský.  Bedna tak patřila suverénnímu Vyziblovi před Holešinským a Záleským. Čtvrtý skončil David Kubišta a pátý David Filipín.


Senior Open 40 (18 a více let): Velice dramatická a letos nevídaně nabitá je právě tato třída. Od prvního závodu rozšířil třídu Senior Open 40 Dan Kult navrátivší se z padesátek a v Brně se stejnou cestou vydal Tomáš Zdařil, který by měl od Brna startovat v obou kategoriích. Připočteme-li k tomu Michala Práška odskakujícího k minibikům z velké silnice a řadu matadorů této kategorie z let minulým, dává nám to předpoklad ke krásným závodům, a to se v Brně bezezbytku potvrdilo. Pole position si vyjel Tomáš Zdařil o pár tisícinek před Michalem Práškem. První závod je však po pár kolech zastaven po nepříjemném pádu červenými vlajkami a nováček v minibikovém závodění Michal Mrštík končí v péči lékařů, naštěstí bez vážnějších zranění. Restart se nejlépe povedl Zdařilovi, toho následuje Kult a Prášek. Prášek se brzy dostává před Kulta. Na čtvrté pozici jezdí Jakub Novák. Do vedení se sice na chvíli dostává Prášek, ale souboj rozhoduje svou chybou a lehce padá. Vítězí tak Zdařil před Práškem a Kultem. Druhý závod začal nejlépe pro Zdařila a vybudoval si na čele náskok. Druhého Kulta pronásleduje Novák a k této dvojici se postupně propracovává Prášek a usazuje se před Nováka na třetí pozici. V závodě vítězí Tomáš Zdařil a připisuje si tak brněnský double. Z druhého místa v závěru padá Daniel Kult a přepouští druhou příčku Práškovi a třetí Novákovi. Na stupních je vedle vítězného Zdařila druhý Michal Prášek a třetí Jakub Novák. Novák má v součtu sice stejně bodů jako čtvrtý Kult, ale rozhoduje pravidlo o lepší druhé jízdě, a tak se letos už podruhé staví na stupně Novák, matador minibikového závodění. Top 5 uzavírá Kuba Šmiraus.


Senior Open 50 (13 a více let): Stejně jako ve „čtyřicítkách“ patří pole position Tomáši Zdařilovi. Po startu první rozjížďky se ujímá vedení Vít Bromovský senior. Technika na startu naopak přibrzdila Zdařila a se štěstím odjel na třetí pozici. Brzy se však dostává před Lukáše Fulína a začíná stíhat Bromovského. Zdařil po pár kolech Bromovského skutečně sjíždí, a to stejné platí i o souboji o třetí příčku mezi Lukášem Fulínem a Petrem Bicanem. V souboji o třetí příčku padá Fulín a přes něj následně Bican. Bican však motocykl rychle zvedá a dojíždí třetí až do cíle. Na čele závěrečný tlak Zdařila ustojí Bromovský a v prvním závodě vítězí. Nejlepší start do druhého závodu má Tomáš Zdařil a usazuje se na čele před Vítem Bromovským. Naopak do druhého závodu vůbec pro technickou poruchu nenastoupí Bican, jeden z favoritů na bednu. Druhý závod přinesl neskutečnou podívanou, a i když jezdci pozice na čele prakticky neměnily, tak tlak Bromovského byl místy drtivý. Tomu všemu však Tomáš Zdařil odolal a zaslouženě zvítězil po čtyřicítkách také v kategorii padesátek. Pokud by takto napínavé souboje pokračovaly i v následujících podnicích, přivítali by to jak diváci, tak jistě i samotní aktéři. V součtu tak vítězí Zdařil před Bromovským a Fulínem. Čtvrtý končí Matěj Skácel a pátý Leoš Kohoutek.


Hobby (15 a více let): Do kategorie hobíků se na brněnský závod vrátil Jakub Šmiraus a jak závodní víkend ukázal, patřil k výraznému oživení této kategorie. V prvním závodě dokázal po dramatické koncovce zvítězit před Filipem Laziciusem a Martinem Dalerem. Čtvrtý dojel vítěz z Pardubic Patrik Neuman. V druhém závodě projel vítězně cílem Filip Lazicius, následovaný Martinem Dalerem a Patrikem Neumanem. Vítěz první rozjížďky Jakub Šmiraus měl ve druhém závodě technické problémy a dojel až šestý. V součtu se stal vítězem Filip Lazicius před Martinem Dalerem a Jakubem Šmirausem.  „Bramborový“ tentokrát skončil Patrik Neuman a Top 5 doplnil Jiří Lubojacký.
  

Máme tak za sebou dva odjeté podniky šampionátu minimotocup. Další podnik bude 15.-16. června ve slovenské Skalici a my si můžeme přát sportovně hodnotný podnik za krásného počasí, tak jako tomu bylo v úvodních závodech letošní sezóny.

Kalendář závodů 2019
27.04 Pardubice Výsledky
01.06 Brno Startovní listina
Závod za 10 dnů.
15.06 Skalica Startovní listina
24.08 Ostrava(nepotvrzeno) Startovní listina
14.09 Pardubice Startovní listina
28.09 Brno Startovní listina

Celkové výsledky

Novinky

Info: Standardní propozice (2. závod Brno)

edit: 22.5.2019 (upraven harmonogram pátečních tréninků)

Aby jste nevypadli ze závodního tempa, už tu máme propozice na další závod. Závod se jede na okruhu v Brně a to již 1.6.2019. Standardní propozice naleznete jako vždy ZDE.

Článek: 1. závod 2019 Pardubice (Autor: Jan Antoni)

Minibikový šampionát minimotocup o víkendu 26.-27.4 odstartoval svým prvním podnikem na trati v Pardubicích. I přes nepříznivou předpověď počasí se přihlásil slušný počet jezdců, a tak celkový počet 69 startujících v šesti kategoriích je na minibikové závodění dobré. Předpověď počasí se navíc nevyplnila. I když chvílemi pár kapek spadlo, odjely se oba dva dny na suché trati.

Minimotocup 2019 (před sezónou)

Do startu minibikového šampionátu Minimotocup zbývá necelý týden. Pojďme si tedy souhrnně říct, co nás čeká v sezóně 2019. Kalendář letošního ročníku nabízí pět podniků, s tím, že do kalendáře možná přibude ještě šestý podnik. To je prozatím v jednání. Každý podnik bude tradičně probíhat