Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 29.06.2018

 

Článek: 3. závod Skalica (autor: Jan Antoni)
Slovenské městečko Skalica se 15.-16. června stala dějištěm dalšího podniku minibikového šampionátu minimotocup. Skalica byla třetím podnikem kalendáře a šampionát se tak tímto závodem dostal do své poloviny. Narozdíl od loňské sezóny provází krásné počasí prozatím každý odjetý víkend a nejinak tomu bylo ve Skalici. Pojďme si tedy projít závody jednotlivých kategorií.
  

Junior A (5-10let): Kategorie Junior A postrádala jednoho z favoritů, prozatím vedoucího jezdce průběžného pořadí Víta Bromovského juniora, který na Slovensku nestartoval kvůli zranění z tréninku. Favority jsme tak hledaly především ve dvojici Viktor Čech a Jan Gurecký. To se potvrdilo již v kvalifikaci, kterou ovládl Gurecký před Čechem a Tadeášem Benáčkem. Po startu prvního závodu se ujal vedení Gurecký a vypracoval si náskok. Čech, poté co se prokousal před Benáčka nasadil ke stíhací jízdě a postupně začal vedoucího Gureckého stahovat. To se Čechovi v samotném závěru daří a dotahuje se do těsného kontaktu ke Gureckému. Jan Gurecký svoji pozici uhájí a připisuje si vítězství právě před druhým Viktorem Čechem. Pro třetí příčku si dojel nikým neohrožovaný Tadeáš Benáček. Druhý závod výrazně připomínal ten první. Výborný úvod má Gurecký a ihned si vypracovává náskok. Čech opět v úvodu jede za Benáčkem a po chvíli se před něj dostane. Stíhací jízda tentokrát však nebyla úspěšná a vedoucí Gurecký si svůj náskok hlídá do cíle. Podruhé tedy ve Skalici vítězí a připisuje si ze slovenského závodu plný počet bodů, druhý cílem projíždí Viktor Čech a třetí opět Tadeáš Benáček.. Stupně vítězů tedy obsadila právě tato trojice v pořadí Gurecký, Čech, Benáček. Čtvrtou příčku si v součtu obou závodů odvezl Nicolas Zanin a pátou pak Dita Štipčáková.
  

Junior B (8-12 let): Kategorie Junior B má v letošní sezóně velkého suveréna v Michalu Prokešovi a tak se na pozici nejrychlejšího jezdce dala je těžko očekávat změna. Pole position si vyjel zmiňovaný Prokeš před Janem Skoupým a Štěpánem Kohoutkem. Od startu odjel nejlépe Skoupý a ujal se vedení před Prokešem. Prokeš se ale v úvodu druhého kola dostává do čela a vypracovává si náskok. O třetí příčku bojuje trojice Štěpán Kohoutek, Jakub Horyna a Eduard Dobrovodský. Situaci při předjíždění kolařů využívá Horyna a dostává se před Kohoutka. Ti si ještě pozici vymění, aby nakonec těsně před šachovnicí třetí místo uzmul Kohoutek. Vítězí suverén letošní sezóny Prokeš a druhý dojíždí letošní debutant v této kategorii Jan Skoupý. Poměrně jednoznačný průběh má druhý závod. V něm opět vítězí Michal Prokeš, druhý dojel Honza Skoupý a třetí příčkou si spravil chuť po prvním závodě Eduard Dobrovodský. V součtu bodů z obou závodů zaslouženě vítězí Michal Prokeš před druhým Jan Skoupým. Velkou radost z třetí příčky měl Štěpán Kohoutek. Mimo stupně skončil tentokrát čtvrtý Dobrovodský a a pětici nejlepších doplnil Jakub Horyna.
  

Junior Open (12-15let): První místo na roštu si v kvalifikaci vyjel rychlík této kategorie Vojtěch Vyzibla. Po startu prvního závodu se ujímá vedení Vyzibla před Lukášem Záleským a Patrikem Holešinským. Naprosto suverenní výkon předvadí vedoucí Vyzibla a vzdaluje se svým soupeřům. Druhé místo kontroluje Záleský. Z prvního místa pár kol před cílem padá Vyzibla a technika mu nedovoluje pokračovat. Vítězí tedy Lukáš Záleský, před Patrikem Holešinským a Davidem Filipínem. V druhém závodě se ujímá vedení Záleský, kterého však na prvním místě v závěru prvního kola střídá Vyzibla. Třetí místo drží Holešinský. Vedoucí Vyzibla nedává nikomu šanci a buduje si značný náskok. Druhý Záleský má bezpečný náskok před třetím Holešinským a toto pořadí vydrží až do cíle. Tedy Vyzibla, Záleský a Holešínský. V součtu závodů se na nejvyšší stupínek postavil Lukáš Záleský, druhé místo bral Patrik Holešinský a pohár za třetí místo poprvé v kariéře převzal David Filipín. Čtvrtý byl Vyzibla, kterému lepší umístění neumožnila nula z prvního závodu. Top 5 doplnila Agáta Kohoutková.
  

Senior Open 40 (18 a více let): S novou technikou do těchto závodů vyrazil loňský mistr Daniel Kadaník a také Michal Prášek, kterému letos znamenitě vychází kalendář a kromě své hlavní sportovní činnosti ve velké silnici může startovat i v celém šampionátu minimotocup. První místo si  v kvalifikaci vyjel právě Michal Prášek před Jakubem Novákem a Ondřejem Fulínem. Vedení se ujímá Prášek a vypracovává si náskok na dvojici pronásledovatelů, kterými jsou Jakubové Šmiraus a Novák. Vítězí s velkým náskokem Michal Prášek. Druhý končí Jakub Šmiraus a třetí Jakub Novák, který celý závod Šmirause zkouší zdolat, ale bez výsledku. Druhý závod opět ovládl stylem start-cíl Michal Prášek a je jasné, že se výkonostně začíná přibližovat svým výkonům z minulosti, kdy zajel nejeden výborný závod v evropském šampionátu minibiků. O druhou příčku svádí boj trojice Kadaník, Šmiraus, Novák. Druhé místo udrží Kadaník před Šmirausem. V součtu vítězí Michal Prášek. Druhý je Kuba Šmiraus, kterému letos poprvé vyšly obě rozjížďky dle představ. Stupně vítězů doplnil Daniel Kadaník. Čtvrtý tentokrát končí Kuba Novák a velmi pěkná je pátá příčka pro Pavla Marka.
  

Senior Open 50 (15 a více let): Velice hubená startovní listina tentokrát byla v kategorii Open 50.
Oba závody s přehledem vyhrál Vít Bromovský a stal se také v součtu vítězem slovenského podniku. Druhou příčku v obou závodech vybojoval Lukáš Fulín, který jediný sedlá dvoutaktní techniku v této kategorii. Třetí příčku bral Leoš Kohoutek za dvě třetí místa a na stupně se nevešel dvakrát čtvrtý Jiří Lubojácký.
  

Hobby (15 a více let): Slovenský závodník Filip Lazícius si vyjel první místo na roštu v kvalifikaci kategorie Hobby. Lazícius také dokázal vyhrát v první jízdě před Martinem Dalerem a Michalem Bezděkem. Martin Daler dokázal naopak ovládnout druhý závod a porazil Filipa Laziciuse. Při rovnosti bodů rozhodovalo lepší umístění ve druhém závodě a tak vítězství nakonec bral Daler před domácím Lazíciusem. Třetí příčku obsadil Michal Bezděk. Čtvrtý tentokrát skončil Patrik Neuman, kterému k lepší pozici nepomohla ani třetí příčka z druhého závodu. Pětici nejlepších uzavřel Jan Mejstřík.
  

Je tak za námi první polovina šampionátu a po dvouměsíční pauze se bude pokračovat na trati v Českých Budějovicích. Trať v Českých Budějovicích je pro minimotocup nová, nicméně v minulosti se na této trati proháněl nejeden úspěšný český silničář.

Kalendář závodů 2018
28.04 Pardubice Výsledky
13.05 Brno Výsledky
16.06 Skalica Výsledky
18.08 České Budějovice Výsledky
15.09 Pardubice Výsledky
29.09 Brno Výsledky

Celkové výsledky

Novinky

Předěžný kalendář 2019

Ahoj všem, přinášíme Vám předběžný kalendář na rok 2019...

Článek: 6. finálový závod Brno (autor: Jan Antoni)

Poslední závod minibikového šampionátu minimotocup se odjel o posledním zářijovém víkendu na minibikové trati v areálu brněnského Masarykova okruhu. Na trati bylo ještě v jednotlivých kategoriích o co bojovat, a nejen nejmenší závodnici dali do závěrečných letošních bojů to nejlepší. Připočteme-li, že celý podnik provázelo slunné počasí babího léta, bylo o zábavu postaráno. V sobotní podvečer se poté již tradičně konalo krásné vyhlášení v prostorách restaurace Masarykova okruhu a na velkém poháru minimotocupu přibylo dalších šest jmen celkových vítězů minimotocupu pro rok 2018...

Článek: 5. závod Pardubice (autor: Jan Antoni)

Předposlední díl minibikového šampionátu minimotocup hostily 14.-15. září východočeské Pardubice. V Pardubicích po oba dny panovaly příjemné teploty babího léta a nabité depo slibovalo zajímavé závody. Při slavnostním ceremoniálu ceny předával Filip Salač, účastník seriálu Red Bull Rokies Cup a od příštího roku nováček v mistrovství světa třídy Moto3. Pro nejmenší to bylo určitě velké zpestření, zvlášť, když se Filip neúnavně fotil se svými malými i velkými fanoušky. Pojďme, ale už k samotným závodům...