Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 04.09.2018

 

Článek: 4. závod České Budějovice (autor: Jan Antoni)

Po letní dvouměsíční pauze se opět rozběhl minibikový šampionát minimotocup. Tentokrát se ve dnech 17.-18.8. stala dějištěm dalšího podniku minibiková trať v Českých Budějovicích. Tam se minimotocup jel vůbec poprvé, nicméně v minulosti zde závodila řada dnes už velmi úspěšných pilotů „velké silnice“. Rovněž zde v roce 2002 měl premiéru minibike Blata B1 Origami, dodnes oblíbený model tuzemského výrobce. Víkend v Budějovicích doprovázelo letní počasí a nebyla tedy nouze o téměř tropické teploty. 

Junior A (5-10let): Kategorii nejmenších v Budějovicích doplnily nové tváře i zkušení závodníci domácího Smrž Academy, kteří v letošním roce v minimotocupu nestartují. První místo na startovním roštu si vybojoval Vít Bromovský jun., kterého v první řadě startovního roštu doplnil Viktor Čech a Jan Gurecký. Jeden z favoritů Adam Vyskočil byl odsunut na poslední místo startovního roštu pro rozpor s technickými řády. Start do první rozjížďky se nejlépe vyvedl Bromovskému. Před druhého Gureckého se ve druhém kole dostává Čech, vzápětí Gurecký padá a přepouští třetí místo Benáčkovi. Výborný závod jede Vyskočil, který se propracovává polem jezdců a úspěšně útočí na Benáčka a bere si třetí pozici. Na čele kontroluje náskok Bromovský před Čechem a v tomto pořadí také projíždějí cílem. O třetí místo v závěru ještě bojuje Vyskočil s Gureckým. Vyskočil si však třetí místo ohlídá. Druhý závod opět nejlépe rozjíždí Bromovský a je následovaný Čechem, Gureckým a Benáčkem. Do velikých problému se dostává druhý Čech, kterého silně trápí technika, konkrétně řetěz a propadá se do hloubi pole. Na čele si opět vedení pohlídá Bromovský a vítězí i ve druhé rozjížďce dne před Gureckým a opět stíhajícím Vyskočilem. V součtu rozjížděk tak nejvyšší stupínek patří Vítu Bromovskému jun., před Janem Gureckým a Adamem Vyskočilem. Smolař z druhé rozjížďky Viktor Čech končí budějovické klání jako čtvrtý.

Junior B (8-12let): Kvalifikaci ovládl stále se lepšící Jan Skoupý, před lídrem šampionátu Michalem Prokešem a Eduardem Dobrovodským. Po startu se ujímá vedení Prokeš, který si na čele své vedení kontroluje a zaslouženě vítězí. Druhá pozice v první rozjížďce patří Skoupému a třetí končí Štěpán Kohoutek. Po startu druhé rozjížďky vede Skoupý před Dobrovodský, Kohoutkem a Horynou. Naopak Suverén letošní sezóny Prokeš má od prvních kol problémy se spojkou a v cíli může být rád za páté místo a alespoň nějaké body do šampionátu. Vedení až do cíle udrží Skoupý a za cílem si spolu s Dobrovodským velmi emotivně užívá své první vítězství (v součtu obou závodů) v této kategorii. Druhý tentokrát dojíždí Dobrovodský a třetí místo připisuje Kohoutek. Na stupních vítězů tak na nejvyšším stupínku stojí Jan Skoupý, druhý je i přes problémy ve druhé jízdě Michal Prokeš a třetí Eduard Dobrovodský.

Junior Open (12-15let): Klidné vody na čele této kategorie se chystal čeřit Jakub Gurecký, který coby minibikový odchovanec v letošním roce úspěšně startuje v německém ADAC Honda cupu. Pro víkend na jihu Čech si však našel čas a byl vítaným zpestřením této kategorie. A hned v kvalifikaci dokázal být nejrychlejší a vyjel si pole position. Druhé místo na roštu obsadil Vojta Vyzibla a třetí Lukáš Záleský. Po startu to vypadalo, že na čele jedoucí Gurecký si vybuduje náskok, ale jeho tempo Vyzibla zachytil. Vyzibla se následně dostává před Gureckého, který chvíli na to smolně odstupuje. Suverénně tak vítězí Vyzibla, následovaný Záleským a Kohoutkovou. Druhý závod opět nejlépe rozjíždí Gurecký a je stejně jako v první jízdě pronásledován Vyziblou. V druhé polovině závodu Vyzibla úspěšně útočí na vedoucího Gureckého a ujímá se vedení. To si udrží až do cíle a podruhé tento den vítězí. Druhý končí Gurecký a třetí Záleský. Vítězství si z Budějovic odváží Vojta Vyzibla, druhý stupínek patří Lukáši Záleskému a třetí Agátě Kohoutkové. Té stupně vítězů dlouho unikaly, ale na jihočeské trati se tato závodnice dočkala.

Senior Open 40 (18 a více let): Pole position suverénním způsobem získal Michal Prášek před dvojicí Jakubů Novákem a Šmirausem. Nejlépe se start povedl Michalu Práškovi, který si od samého začátku vypracovává náskok. Druhý jede rovněž osamocen Jakub Novák. Poles jede na třetí příčce pronásledovaný Šmirausem. Závod bezpečně ovládl Prášek, druhý v cíli Novák má v závěru veliké problémy se spojkou, přesto pozici uhájí. Na třetí příčce protíná cílovou čáru Jirka Poles. Druhý závod opět od startu nejlépe rozjíždí Michal Prášek a buduje si opět značný náskok. O druhou příčku celý závod srdnatě bojuje trojice Novák, Poles, Šmiraus. Po „bratrovražedném“ souboji mezi Polesem a Šmirausem nabírá Poles ztrátu. Tu však ke konci závodu stahuje a v posledním kole předjíždí Jakuba Nováka a ještě útočí na druhého Jakuba Šmirause. Ten však druhou příčku udrží právě před Jirkou Polesem. Vítězí Michal Prášek. Stupně vítězů tedy jednoznačně ovládl Michal Prášek, před druhý Jakubem Šmirausem a třetím Jakubem Novákem.

Senior Open 50 (15 a více let): Nejrychlejší čas v kvalifikaci patřil Jiřímu Lubojackému. Jednalo se však o mylný čas, na který však protestem nereagoval ani jeden z jezdců této kategorie a celkem nepochopitelně ani vedení závodu. První řada tak měla podobu Jiří Lubojacký, Vít Bromovský senior a Matěj Skácel. Obě rozjížďky ovládl Vít Bromovský, který je velikým suverénem této kategorie nejen v tomto roce. Dvakrát druhý skončil Matěj Skácel a dvě třetí místa vybojoval Leoš Kohoutek. Na stupních vítězů se tedy radovali třetí Leoš Kohoutek, druhý Matěj Skácel a vítězný Vít Bromovský. Bromovskému chybí už jen malý krůček k obhajobě mistrovského titulu.

Hobby (15 a více let): Nejrychlejší čas v kvalifikaci si připsal Martin Daler. Daler nenechal nikoho na pochybách kdo kraluje v této kategorii a vyhrál první rozjížďku dne před Jiřím Lubojackým a Filipem Lazíciem. Druhý závod opět ovládl Martin Daler před Jiřím Lubojackým. Třetí příčku však tentokrát vybojoval Patrik Neuman. Na stupínek nejvyšší se při vyhlašování postavil Martin Daler. Druhý skončil Jiří Lubojacký a třetí příčka patřila i přes stejný počet bodů Patriku Neumanovi. Rozhodla pro něj lepší druhá rozjížďka oproti čtvrtému Lazíciovi.

Jaký tedy byl podnik na jihu Čech? Myslím si, že povedený i přes některé zádrhely. Určitě je pozitivem, že se díky pořadatelům dostaly minibiky opět na „tradiční“ minibikovou trať a minimotocup si tak udržuje svoji obrovskou přednost. Minibike na minibikové trati. Rovněž pořádajícímu týmu lidí patří dík za hezké vyhlášení nejúspěšnějších a nějaké ty dárečky pro všechny děti. Naopak zcela jistě je potřeba zapracovat na signalizaci pro jezdce, zejména modrými vlajkami a samozřejmě lépe vyhodnotit situaci jaká nastala v kvalifikaci Senior Open 50. Pevně doufám, že příští rok budou Budějovice opět v kalendáři. Rozhodně tam patří.

Kalendář závodů 2019
27.04 Pardubice Výsledky
01.06 Brno Výsledky
15.06 Skalica Výsledky
14.09 Pardubice Startovní listina
Závod za 26 dnů.
28.09 Brno Startovní listina

Celkové výsledky

Novinky

Info: závod v Ostravě zrušen

Závod v Ostravě, který byl zařazen v předběžném kalendáři, je z důvodu nedokončení depa bohužel zrušen...

Info: Standardní propozice (3. závod Skalica)

Ahoj všem, další závod je tu. MinimotoCup se chystá do "ciziny" k našim slovenským bratia...

Info: Standardní propozice (2. závod Brno)

edit: 22.5.2019 (upraven harmonogram pátečních tréninků)

Aby jste nevypadli ze závodního tempa, už tu máme propozice na další závod. Závod se jede na okruhu v Brně a to již 1.6.2019. Standardní propozice naleznete jako vždy ZDE.