Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 19.09.2017

 

článek: 5. závod Pardubice (autor: Jan Antoni)

Necelý týden po závodech v Třinci měli minibikeři dostaveníčko ve městě perníku, tedy východočeských Pardubicích. Tento podnik nám už ve dvou kategoriích dokonce nabídl celkového mistra. Ovšem v ostatních se situace spíše zamotala a šampionát tak bude napínavý až do samého konce. Pardubice rovněž byly letos prvním podnikem, kde jezdce ani na chvíli nepotrápil déšť. Na závěr ty nejúspěšnější čekaly opravdu krásné a originální poháry. Pojďme si tedy projít závodní dění uplynulého víkendu.

 

Junior A(5-10let): Na pole position se stejně jako v Třinci postavil Jan Gurecký, kterého v první řadě doplnil Honza Skoupý a Eda Dobrovodský. Po startu prvního závodu je pořadí Dobrovodský, Gurecký, Skoupý a tato trojčlenná skupinka se postupně vzdaluje ostatním. O čtvrtou pozici bojuje skupina Vít Bromovský jun., Tadeáš Benáček a Adam Vyskočil. Tyto boje po pádu brzy opouští Vyskočil. Mezitím z první pozice padá Dobrovodský a na čele zůstává dvojice Gurecký a Skoupý. Ani to však neplatí dlouho, protože padá i na druhém místě jedoucí Skoupý. Osamostatňuje se tak na čele Jan Gurecký, který vedení udrží až pod šachovnici. Druhý dojíždí Honza Skoupý před Edou Dobrovodským. Následují Tadeáš Benáček a Vít Bromovský. Do druhého závodu nejlépe odstartoval Skoupý před Gureckým Na konci druhého kola se na třetí místo před Bromovského posouvá Dobrovodský. Ten se však z postupu vpřed dlouho neraduje, když jej hned v následujícím kole zastavuje technická závada. O třetí pozici bojuje hned čtveřice jezdců – Bromovský, Vyskočil, Benáček a Škopek. Čelo závodu opouští po pádu Honza Skoupý a pro první místo si tak dojíždí opět Honza Gurecký. Druhý končí Honza Skoupý a třetí Vít Bromovský. Po součtu bodů z obou závodů si tak pohár za první místo zaslouženě přebírá Jan Gurecký, kterého na stupních doprovodí Jan Skoupý a Vít Bromovský. V pořadí pod stupni následují Tadeáš Benáček a Adam Vyskočil. Tato kategorie se tak v celkovém pořadí před závěrečným závodem velice zamotala. První v pořadí Gurecký má na kontě 150bodů, ale kůži zadarmo nebudou chtít darovat další v pořadí Dobrovodský (145), Skoupý (142), Bromovský (139) a Vyskočil (139). Celou pětici tak dělí pouze 11 bodů. Brno tak bude skutečně dramatickým vyvrcholením této sezóny.

Junior B (8-12let): V této kategorii byli za „papírové“ favority považování Petr Trsek a Michal Prokeš. To se také potvrdilo již v kvalifikaci, kdy pro sebe pole position urval o 0,050s Prokeš před Trskem. Po startu se první pozice ujímá Michal Prokeš a společně s Petrem Trskem si vypracovávají náskok na zbytek pole. Na třetí pozici jede osamoceně Jakub Horyna, který byl příjemným překvapením pardubického klání. O čtvrtou pozici v tu chvíli jede trojice ve složení Matyáš Eliáš, Adam Trsek a Štěpán Kohoutek. Tento souboj však nevydrží dlouho a rozhodnou jej kolaři. Závod vyhrává nakonec Michal Prokeš, který si v druhé části závodu vypracoval náskok. Druhý dojíždí Petr Trsek, před Jakubem Horynou a Matyášem Eliášem. Do druhého závodu nejlépe odstartoval Petr Trsek a společně s Michalem Prokešem začali ujíždět zbytku pole. Prokeš však ve čtvrtém kole padá a pouští se do stíhací jízdy. Rovněž padá o druhé místo bojující Horyna. Pro vítězství si tak bezpečně dojel Petr Trsek. Druhý byl Adam Trsek za kterým těsně dojel po skvělé stíhačce jedoucí Michal Prokeš. V součtu si tak vítězství připsal Petr Trsek a na stupně jej doprovodili Michal Prokeš a Adam Trsek. Čtvrtá pozice v Pardubicích patřila Matyáši Eliášovi a pátý byl Jakub Horyna. V celkovém pořadí vede Michal Prokeš před Petrem Trskem o 32 bodů. Při výkonnostních předpokladech a vyrovnanosti obou kluků bude tento rozdíl těžko smazatelný. Samozřejmě ve hře je ještě 50 bodů a definitivní odpověď nám nabídne až poslední podnik v Brně.

Junior Open (12-17let): Pole position si vyjíždí Vojtěch Vyzibla. Po startu prvního závodu se však ujímá vedení Pavlína Suková, kterou následuje Lukáš Fulín a Vojtěch Vyzibla. Na druhé místo postupuje Vyzibla a čtvrtá jede s odstupem Markéta Klugová. Vedoucí trojice dojíždí jezdce o kolo zpět a vedoucí Suková po kontaktu padá. V posledním kole a předposlední zatáčce útočí Vyzibla na Fulína, avšak ani jeden nechce přepustit první místo a vzniká poměrně komická situace. Kluci vzájemně zaklesnuti nemohou téměř v nulové rychlosti zatočit do následující zatáčky. Situaci rychleji vyřeší Vyzibla a vyhrává před Fulínem. Za bojovnost oba kluci zaslouží pochvalu, byť šťastnější v cíli mohl být jen jeden. Třetí protnula cílovou čáru Markéta Klugová před Pavlínou Sukovou. Při druhém závodu se opakoval start. Z toho nejlépe vytěžil Dan Tureček, který se ujal vedení před Pavlínou Sukovou, Vojtem Vyziblou a Lukášem Fulínem. Tureček se však brzy propadá a na čele si začíná náskok budovat Vojta Vyzibla. První místo udrží až do cíle a připisuje si tak druhý pardubický triumf. Druhá dojíždí Pavlína Suková před Lukášem Fulínem. Čtvrtá příčka patří Markétě Klugové, která po pádu jela pěknou stíhací jízdu. Na nejvyšší stupínek si tak v Pardubicích vystoupal Vojta Vyzibla, před Lukášem Fulínem a Pavlínou Sukovou. Před Brnem je tak ve vedení Lukáš Fulín o 19 bodů před Markétou Klugovou. To nemusí být při vyrovnanosti této kategorie ještě rozhodující. Rovněž o celkovou třetí pozici se strhnou ještě veliké boje. Mezi třetím a šestým místem je v tuto chvíli pouze sedm bodů (Suková-122 b., Záleský 117 b., Vyzibla 115 b., Tureček 115 b.). Také zde se tak můžeme těšit na velké finále.

Senior Open 40 (18 a více let): V kvalifikaci si přesvědčivě vyjel pole position Jakub Novák. Tomu se však do prvního závodu nepodařilo příliš odstartovat a odjížděl až čtvrtý. Nejlépe se naopak podařil start Jakubu Šmirausovi. Na čele se utvořila čtveřice jezdců, která jela takříkajíc „pod čepcem“ celý závod. Nebývá u této kategorie zvykem, že se pořadí během závodu nemění, avšak tentokrát se tak stalo a vítězství si stylem start-cíl připsal Jakub Šmiraus. Druhý byl Petr Trsek st. a třetí vedoucí závodník průběžného hodnocení Dan Kadaník. Čtvrtou příčku vyjel Jakub Novák, ale po vyhrané kvalifikaci čekal jistě víc. Start do druhého závodu přinesl dramatickou situaci, kdy v první zatáčce havaroval jeden z favoritů Šmiraus. Oproti prvnímu závodu skvěle odstartoval Novák a hned od prvních kol si vypracoval bezpečný náskok. Druhá příčka chvíli patřila Trskovi, před něj se však vzápětí dostal Kadaník. Vítězně cílem projel Jakub Novák. Druhý v pořadí byl Dan Kadaník a třetí Petr Trsek. Čtvrté místo připsal Ondra Fulín. Za Fulínem se pak objevil Jakub Šmiraus, kterého stíhací jízda nepustila výš než na pátou příčku. V součtu byl nakonec nejspokojenější Jakub Novák a postavil se na první stupínek. Druhý byl Dan Kadaník a třetí Petr Trsek. Jelikož je tato kategorie plná zvratů a neočekávaných událostí, tak i zde nás čeká zajímavý závěrečný dvojzávod. V tuto chvíli má však slušný náskok (22 bodů) Dan Kadaník, který je ve sbírání bodů nejspolehlivější a jako jediný z vedoucího kvarteta bodoval ve všech závodech. Na průběžně druhého Petra Trska ztrácí jeden bod Jakub Novák a dvanáct bodů Jakub Šmiraus. Nic tedy není rozhodnuté.

Senior Open 50 (14 a více let): Suverénem této kategorie je již dlouho Vít Bromovský a nejinak tomu bylo o tomto víkendu. Bromovský si přesvědčivě vyjel první místo na roštu. V prvním závodě se hned po startu ujal vedení Vít Bromovský před Tomášem Zdařilem a Petrem Bicanem. Hned v úvodu padá Daniel Kult a propadá se. Pořadí se až do cíle nemění a vítězství si tedy připisuje Vít Bromovský. Druhý je Tomáš Zdařil a třetí Petr Bican. Čtvrtý i přes pád nakonec dojíždí Daniel Kult. Druhý závod se opět stává kořistí Bromovského. Druhý je opět Zdařil, třetí tentokrát Daniel Kult. V součtu obou jízd tak bez ztráty bodů vyhrává Vít Bromovský, před Tomášem Zdařilem a Danielem Kultem. Ten měl v součtu stejně bodů jako čtvrtý Petr Bican, ale rozhodlo pravidlo o lepší druhé rozjížďce ve prospěch Kulta. V celkovém pořadí už nikdo nemůže překonat Víta Bromovského, který je opět šampionem této kategorie. O druhé místo ještě zabojují Tomáš Zdařil a Dan Kult mezi nimiž jsou pouhé čtyři body.

Hobby (15 a více let): I tato kategorie má svého suveréna a tím je Martin Daler. V kvalifikaci byl za Martinem pouhé dvě desetiny Patrik Neuman. Martin Daler však v prvním závodě nepřipustil žádnou změnu a opět zvítězil. Druhý projel cílem Patrik Neuman, třetí Jiří Lubojácký, čtvrtý Gianluca Maggio. Ve druhém závodě opět zvítězil Martin Daler. Ihned po prvním kole odstoupil Patrik Neuman a pro druhé místo si tak dojel Jiří Lubojácký, následoval Gianluca Maggio a Jaroslav Záleský. V součtu obou jízd vyhrál Martin Daler před Jiřím Lubojáckým. Bednu pak doplnil Gianluca Maggio. V této kategorii je stejně jako v open 50 již o mistru rozhodnuto. V letošním roce nenašel ani v jednom dílčím závodě přemožitele Martin Daler. Mezi druhým Patrikem Neumanem a třetím Jiřím Lubojáckým jsou pouze čtyři body, a tak bude muset rozhodnout až závěrečný dvojzávod v Brně.

Závěrečný podnik čeká účastníky v Brně v termínu 22.-23. září. Přejme si, ať všechny účastníky, organizátory a fanoušky přivítá na Masarykově Okruhu „babí léto“ a rozhodující závody této sezóny provází krásné počasí. Rovněž si přejme co nejmenší zásahy „kolařů“ do pořadí na čele. K minibikovému sportu toto bez debat patří, ale rozhodujícím bojům se snad budou tyto okolnosti co nejvíce vyhýbat. Brněnský podnik bude již tradičně znamenat také vyhlašování celkového pořadí, které bývá krásnou a důstojnou tečkou za sezónou.

Podnik se konal s podporou města Brna a pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

Kalendář závodů 2018
28.04 Pardubice Startovní listina
Závod za 2 dny.
13.05 Brno Startovní listina
16.06 Skalica Startovní listina
18.08 České Budějovice Startovní listina
15.09 Pardubice Startovní listina
29.09 Brno Startovní listina

Celkové výsledky

Novinky

Preview před závodem v Pardubicích

O nadcházejícím víkendu se rozběhne minibikový šampionát minimotocup. Celkem na závodníky čeká 6 podniků na čtyřech různých tratích a jak už je dobrým a zažitým zvykem, nabídne každý závodní víkend dva bodované závody. Proti minulé sezóně...

Info: Standardní propozice (1.závod Pardubice)

Edit: opravena chyba v propozicích

Ahoj, je to tu. Jakmile se na stránkách objeví porpvé v nové sezóně standardní propozice, to znamená, že "počkej si........ záááávody jsou tu!" Standardní propozice naleznete již standardně ...

Info: Zrušení závodu v Třinci a posun prvního Brna na termín Třince

Dobrý den všem, jelikož ze strany okruhu v Třinci nastaly změny v podmínkách nájmu vůči nám, nejsme schopni tento podnik udržet nadále v seriálu. Velice nás to mrzí, bohužel cenovou nabídku nejsme schopni akceptovat...