Autor: Lukáš HanušDatum vložení: 19.09.2017

 

článek: 5. závod Pardubice (autor: Jan Antoni)

Necelý týden po závodech v Třinci měli minibikeři dostaveníčko ve městě perníku, tedy východočeských Pardubicích. Tento podnik nám už ve dvou kategoriích dokonce nabídl celkového mistra. Ovšem v ostatních se situace spíše zamotala a šampionát tak bude napínavý až do samého konce. Pardubice rovněž byly letos prvním podnikem, kde jezdce ani na chvíli nepotrápil déšť. Na závěr ty nejúspěšnější čekaly opravdu krásné a originální poháry. Pojďme si tedy projít závodní dění uplynulého víkendu.

 

Junior A(5-10let): Na pole position se stejně jako v Třinci postavil Jan Gurecký, kterého v první řadě doplnil Honza Skoupý a Eda Dobrovodský. Po startu prvního závodu je pořadí Dobrovodský, Gurecký, Skoupý a tato trojčlenná skupinka se postupně vzdaluje ostatním. O čtvrtou pozici bojuje skupina Vít Bromovský jun., Tadeáš Benáček a Adam Vyskočil. Tyto boje po pádu brzy opouští Vyskočil. Mezitím z první pozice padá Dobrovodský a na čele zůstává dvojice Gurecký a Skoupý. Ani to však neplatí dlouho, protože padá i na druhém místě jedoucí Skoupý. Osamostatňuje se tak na čele Jan Gurecký, který vedení udrží až pod šachovnici. Druhý dojíždí Honza Skoupý před Edou Dobrovodským. Následují Tadeáš Benáček a Vít Bromovský. Do druhého závodu nejlépe odstartoval Skoupý před Gureckým Na konci druhého kola se na třetí místo před Bromovského posouvá Dobrovodský. Ten se však z postupu vpřed dlouho neraduje, když jej hned v následujícím kole zastavuje technická závada. O třetí pozici bojuje hned čtveřice jezdců – Bromovský, Vyskočil, Benáček a Škopek. Čelo závodu opouští po pádu Honza Skoupý a pro první místo si tak dojíždí opět Honza Gurecký. Druhý končí Honza Skoupý a třetí Vít Bromovský. Po součtu bodů z obou závodů si tak pohár za první místo zaslouženě přebírá Jan Gurecký, kterého na stupních doprovodí Jan Skoupý a Vít Bromovský. V pořadí pod stupni následují Tadeáš Benáček a Adam Vyskočil. Tato kategorie se tak v celkovém pořadí před závěrečným závodem velice zamotala. První v pořadí Gurecký má na kontě 150bodů, ale kůži zadarmo nebudou chtít darovat další v pořadí Dobrovodský (145), Skoupý (142), Bromovský (139) a Vyskočil (139). Celou pětici tak dělí pouze 11 bodů. Brno tak bude skutečně dramatickým vyvrcholením této sezóny.

Junior B (8-12let): V této kategorii byli za „papírové“ favority považování Petr Trsek a Michal Prokeš. To se také potvrdilo již v kvalifikaci, kdy pro sebe pole position urval o 0,050s Prokeš před Trskem. Po startu se první pozice ujímá Michal Prokeš a společně s Petrem Trskem si vypracovávají náskok na zbytek pole. Na třetí pozici jede osamoceně Jakub Horyna, který byl příjemným překvapením pardubického klání. O čtvrtou pozici v tu chvíli jede trojice ve složení Matyáš Eliáš, Adam Trsek a Štěpán Kohoutek. Tento souboj však nevydrží dlouho a rozhodnou jej kolaři. Závod vyhrává nakonec Michal Prokeš, který si v druhé části závodu vypracoval náskok. Druhý dojíždí Petr Trsek, před Jakubem Horynou a Matyášem Eliášem. Do druhého závodu nejlépe odstartoval Petr Trsek a společně s Michalem Prokešem začali ujíždět zbytku pole. Prokeš však ve čtvrtém kole padá a pouští se do stíhací jízdy. Rovněž padá o druhé místo bojující Horyna. Pro vítězství si tak bezpečně dojel Petr Trsek. Druhý byl Adam Trsek za kterým těsně dojel po skvělé stíhačce jedoucí Michal Prokeš. V součtu si tak vítězství připsal Petr Trsek a na stupně jej doprovodili Michal Prokeš a Adam Trsek. Čtvrtá pozice v Pardubicích patřila Matyáši Eliášovi a pátý byl Jakub Horyna. V celkovém pořadí vede Michal Prokeš před Petrem Trskem o 32 bodů. Při výkonnostních předpokladech a vyrovnanosti obou kluků bude tento rozdíl těžko smazatelný. Samozřejmě ve hře je ještě 50 bodů a definitivní odpověď nám nabídne až poslední podnik v Brně.

Junior Open (12-17let): Pole position si vyjíždí Vojtěch Vyzibla. Po startu prvního závodu se však ujímá vedení Pavlína Suková, kterou následuje Lukáš Fulín a Vojtěch Vyzibla. Na druhé místo postupuje Vyzibla a čtvrtá jede s odstupem Markéta Klugová. Vedoucí trojice dojíždí jezdce o kolo zpět a vedoucí Suková po kontaktu padá. V posledním kole a předposlední zatáčce útočí Vyzibla na Fulína, avšak ani jeden nechce přepustit první místo a vzniká poměrně komická situace. Kluci vzájemně zaklesnuti nemohou téměř v nulové rychlosti zatočit do následující zatáčky. Situaci rychleji vyřeší Vyzibla a vyhrává před Fulínem. Za bojovnost oba kluci zaslouží pochvalu, byť šťastnější v cíli mohl být jen jeden. Třetí protnula cílovou čáru Markéta Klugová před Pavlínou Sukovou. Při druhém závodu se opakoval start. Z toho nejlépe vytěžil Dan Tureček, který se ujal vedení před Pavlínou Sukovou, Vojtem Vyziblou a Lukášem Fulínem. Tureček se však brzy propadá a na čele si začíná náskok budovat Vojta Vyzibla. První místo udrží až do cíle a připisuje si tak druhý pardubický triumf. Druhá dojíždí Pavlína Suková před Lukášem Fulínem. Čtvrtá příčka patří Markétě Klugové, která po pádu jela pěknou stíhací jízdu. Na nejvyšší stupínek si tak v Pardubicích vystoupal Vojta Vyzibla, před Lukášem Fulínem a Pavlínou Sukovou. Před Brnem je tak ve vedení Lukáš Fulín o 19 bodů před Markétou Klugovou. To nemusí být při vyrovnanosti této kategorie ještě rozhodující. Rovněž o celkovou třetí pozici se strhnou ještě veliké boje. Mezi třetím a šestým místem je v tuto chvíli pouze sedm bodů (Suková-122 b., Záleský 117 b., Vyzibla 115 b., Tureček 115 b.). Také zde se tak můžeme těšit na velké finále.

Senior Open 40 (18 a více let): V kvalifikaci si přesvědčivě vyjel pole position Jakub Novák. Tomu se však do prvního závodu nepodařilo příliš odstartovat a odjížděl až čtvrtý. Nejlépe se naopak podařil start Jakubu Šmirausovi. Na čele se utvořila čtveřice jezdců, která jela takříkajíc „pod čepcem“ celý závod. Nebývá u této kategorie zvykem, že se pořadí během závodu nemění, avšak tentokrát se tak stalo a vítězství si stylem start-cíl připsal Jakub Šmiraus. Druhý byl Petr Trsek st. a třetí vedoucí závodník průběžného hodnocení Dan Kadaník. Čtvrtou příčku vyjel Jakub Novák, ale po vyhrané kvalifikaci čekal jistě víc. Start do druhého závodu přinesl dramatickou situaci, kdy v první zatáčce havaroval jeden z favoritů Šmiraus. Oproti prvnímu závodu skvěle odstartoval Novák a hned od prvních kol si vypracoval bezpečný náskok. Druhá příčka chvíli patřila Trskovi, před něj se však vzápětí dostal Kadaník. Vítězně cílem projel Jakub Novák. Druhý v pořadí byl Dan Kadaník a třetí Petr Trsek. Čtvrté místo připsal Ondra Fulín. Za Fulínem se pak objevil Jakub Šmiraus, kterého stíhací jízda nepustila výš než na pátou příčku. V součtu byl nakonec nejspokojenější Jakub Novák a postavil se na první stupínek. Druhý byl Dan Kadaník a třetí Petr Trsek. Jelikož je tato kategorie plná zvratů a neočekávaných událostí, tak i zde nás čeká zajímavý závěrečný dvojzávod. V tuto chvíli má však slušný náskok (22 bodů) Dan Kadaník, který je ve sbírání bodů nejspolehlivější a jako jediný z vedoucího kvarteta bodoval ve všech závodech. Na průběžně druhého Petra Trska ztrácí jeden bod Jakub Novák a dvanáct bodů Jakub Šmiraus. Nic tedy není rozhodnuté.

Senior Open 50 (14 a více let): Suverénem této kategorie je již dlouho Vít Bromovský a nejinak tomu bylo o tomto víkendu. Bromovský si přesvědčivě vyjel první místo na roštu. V prvním závodě se hned po startu ujal vedení Vít Bromovský před Tomášem Zdařilem a Petrem Bicanem. Hned v úvodu padá Daniel Kult a propadá se. Pořadí se až do cíle nemění a vítězství si tedy připisuje Vít Bromovský. Druhý je Tomáš Zdařil a třetí Petr Bican. Čtvrtý i přes pád nakonec dojíždí Daniel Kult. Druhý závod se opět stává kořistí Bromovského. Druhý je opět Zdařil, třetí tentokrát Daniel Kult. V součtu obou jízd tak bez ztráty bodů vyhrává Vít Bromovský, před Tomášem Zdařilem a Danielem Kultem. Ten měl v součtu stejně bodů jako čtvrtý Petr Bican, ale rozhodlo pravidlo o lepší druhé rozjížďce ve prospěch Kulta. V celkovém pořadí už nikdo nemůže překonat Víta Bromovského, který je opět šampionem této kategorie. O druhé místo ještě zabojují Tomáš Zdařil a Dan Kult mezi nimiž jsou pouhé čtyři body.

Hobby (15 a více let): I tato kategorie má svého suveréna a tím je Martin Daler. V kvalifikaci byl za Martinem pouhé dvě desetiny Patrik Neuman. Martin Daler však v prvním závodě nepřipustil žádnou změnu a opět zvítězil. Druhý projel cílem Patrik Neuman, třetí Jiří Lubojácký, čtvrtý Gianluca Maggio. Ve druhém závodě opět zvítězil Martin Daler. Ihned po prvním kole odstoupil Patrik Neuman a pro druhé místo si tak dojel Jiří Lubojácký, následoval Gianluca Maggio a Jaroslav Záleský. V součtu obou jízd vyhrál Martin Daler před Jiřím Lubojáckým. Bednu pak doplnil Gianluca Maggio. V této kategorii je stejně jako v open 50 již o mistru rozhodnuto. V letošním roce nenašel ani v jednom dílčím závodě přemožitele Martin Daler. Mezi druhým Patrikem Neumanem a třetím Jiřím Lubojáckým jsou pouze čtyři body, a tak bude muset rozhodnout až závěrečný dvojzávod v Brně.

Závěrečný podnik čeká účastníky v Brně v termínu 22.-23. září. Přejme si, ať všechny účastníky, organizátory a fanoušky přivítá na Masarykově Okruhu „babí léto“ a rozhodující závody této sezóny provází krásné počasí. Rovněž si přejme co nejmenší zásahy „kolařů“ do pořadí na čele. K minibikovému sportu toto bez debat patří, ale rozhodujícím bojům se snad budou tyto okolnosti co nejvíce vyhýbat. Brněnský podnik bude již tradičně znamenat také vyhlašování celkového pořadí, které bývá krásnou a důstojnou tečkou za sezónou.

Podnik se konal s podporou města Brna a pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

Kalendář závodů 2018
28.04 Pardubice Výsledky
13.05 Brno Výsledky
16.06 Skalica Výsledky
18.08 České Budějovice Výsledky
15.09 Pardubice Výsledky
29.09 Brno Výsledky

Celkové výsledky

Novinky

Článek: 6. finálový závod Brno (autor: Jan Antoni)

Poslední závod minibikového šampionátu minimotocup se odjel o posledním zářijovém víkendu na minibikové trati v areálu brněnského Masarykova okruhu. Na trati bylo ještě v jednotlivých kategoriích o co bojovat, a nejen nejmenší závodnici dali do závěrečných letošních bojů to nejlepší. Připočteme-li, že celý podnik provázelo slunné počasí babího léta, bylo o zábavu postaráno. V sobotní podvečer se poté již tradičně konalo krásné vyhlášení v prostorách restaurace Masarykova okruhu a na velkém poháru minimotocupu přibylo dalších šest jmen celkových vítězů minimotocupu pro rok 2018...

Článek: 5. závod Pardubice (autor: Jan Antoni)

Předposlední díl minibikového šampionátu minimotocup hostily 14.-15. září východočeské Pardubice. V Pardubicích po oba dny panovaly příjemné teploty babího léta a nabité depo slibovalo zajímavé závody. Při slavnostním ceremoniálu ceny předával Filip Salač, účastník seriálu Red Bull Rokies Cup a od příštího roku nováček v mistrovství světa třídy Moto3. Pro nejmenší to bylo určitě velké zpestření, zvlášť, když se Filip neúnavně fotil se svými malými i velkými fanoušky. Pojďme, ale už k samotným závodům...

Info: Standardní propozice (6. závod Brno)

Je to tu. Za necelých 10 dní se koná finále Minimotocupu a kde jinde než v Brně. Určitě se budou hodit standardní propozice například ZDE.